2,5 мільйона років тому

Винайдення знарядь праці стало поштовхом для розвитку мови

Американські та британські антропологи з'ясували, що перші зачатки мови могли виникнути у наших предків ще 1,8 мільйона років тому, приблизно в той же час, коли були створені перші складні знаряддя праці, які служили основним двигуном еволюції членороздільної мови, йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature Communications .

"Результати нашого дослідження показують, що кам'яні знаряддя праці були не просто продуктом еволюції людини, а її локомотивом, створюючи еволюційну перевагу, необхідне для розвитку тих систем спілкування і навчання, якими ми користуємося і сьогодні. Цей процес почався приблизно 2,5 мільйона років тому, що дозволяє нам припустити, що людина дуже повільно і поступово набував здатність до членороздільної мови. Крім того, можливо, що перші прото-мови людства помітно древніші, ніж ми вважали раніше ", - заявив Томас Морган з університету Каліфорнії в Берклі (США) .

Морган і його колеги з Великобританії, Німеччини та Канади прийшли до такого висновку в ході незвичайного експерименту, організованого за допомогою та участю психологів і представників інших наук, не пов'язаних безпосередньо з антропологією.

Як пояснюють автори статті, людина винайшла перші найпростіші знаряддя праці, які антропологи відносять до так званої Олдувайської культури, приблизно 2,5 мільйона років тому. Багато вчених сьогодні вважають, що перші зачатки культури і мови з'явилися приблизно в цей же час, оскільки передача секретів виробництва знарядь праці, на їхню думку, була неможливою без членороздільної мови чи іншої складної системи передачі інформації.

З іншого боку, протягом наступних 700 тисяч років форма і пристрій рубанка та інших первісних "інструментів" практично не змінювалися, що їх противники наводять як аргумент того, що культури і мови в той час не існувало.

Група Моргана спробувала перевірити обидві ці гіпотези на міцність, навчивши дві сотні студентів виготовляти олдувайські "чопери" (загострені шматки гальки) і передавати "ноу-хау" цього мистецтва один одному.

Під час експерименту вчені розбили своїх підопічних на "ланцюжки" з кількох людей, перший з яких освоював секрети первісної майстерності під керівництвом досвідченого майстра-антрополога. Після завершення п'ятихвилинного майстер-класу студент повинен був спробувати навчити наступну людину з "ланцюжка" виготовляти найпростіші рубанки, дотримуючись правил гри, встановлені авторами статті.

Ці правила постійно змінювалися. Що цікаво, лише в невеликій частині випадків вчені дозволяли добровольцям членороздільно говорити. Іншим студентам доводилося спілкуватися лише за допомогою жестів, слів так чи ні, або взагалі ігнорувати "учнів", яким доводилося вчитися, підглядаючи за родичем або вивчаючи форму і структуру вже готових рубанків.

Як показав цей експеримент, членороздільна мова не є обов'язковою для передачі навичок з виготовлення олдувайських рубанків - цей секрет в принципі можна вселити учневі, використовуючи лише жести або демонстрації. З іншого боку, навчання проходило помітно швидше при використанні навіть найпростіших форм мовлення у вигляді слів "так" і "ні", а також жестів. У таких випадках, якість виготовлення знарядь праці та рівень передачі секретів майстра падав відносно повільно і "ноу-хау" досягало кінця ланцюжка, що в принципі не відбувалося у випадку з учасниками експерименту, які не спілкувалися.

Як вважають Морган і його колеги, даний результат дослідів говорить про те, що подібні навички були необхідні для навчання та поширення більш складних знарядь праці з ашельської культури, що витіснили олдувайську приблизно 1,8 мільйона років тому. Належні їй інструменти були влаштовані помітно складніше - стародавні майстри повинні були вміти не тільки відколювати загострені пластини від великих шматків гальки, але й обробляти їх поверхню, перетворюючи їх на двосторонній рубанок ("біфас").

"Для того, щоб ашельська культура могла існувати і розвиватися, древні люди повинні були вміти навчати один одного, і швидше за все, вони повинні були володіти певною примітивною прото-мовою, хоча б якийсь набір звуків і жестів, слова" так "і" ні "," тут "і" там ". ЇЇ розвиток мав розпочатися ще в олдувайську епоху. У якийсь момент часу люди досягли деякого порогового рівня розвитку в умінні спілкуватися один з одним, що дозволило їм вчити один одного виготовляти ашельськи рубанки і поширювати цей секрет серед родичів ", - підсумовує Морган.

Джерело:
http://pinu.com.ua/novyny/istoriya/6-03-15/vinaydennya-znaryad-praci-stalo-poshtovhom-dlya-rozvitku-movi