120 000-135 000 років тому

Нове дослідження може змінити уявлення про походження людини

Сучасні дані ДНК свідчать про те, що люди виникли в результаті взаємодії багатьох популяцій, які проживали на всьому континенті. Нове дослідження в Nature кидає виклик домінуючим теоріям, припускаючи, що Homo sapiens розвинувся з багатьох різноманітних популяцій по всій Африці, причому найдавніший розкол, який можна було виявити, стався 120 000-135 000 років тому, після тривалих періодів генетичного змішування.

Існує загальна згода, що Homo sapiens походить з Африки. Але залишається багато невизначеностей і конкуруючих теорій про те, де, коли і як.

У статті, опублікованій 17 травня 2023 року в журналі Nature, міжнародна дослідницька група під керівництвом Університету Макгілла та Університету Каліфорнії в Девісі припускає, що на основі сучасних геномних даних з усього континенту люди жили в різних регіонах Африки, мігруючи з одного регіону в інший і змішуючись один з одним протягом сотень тисяч років. Ця точка зору суперечить деяким домінуючим теоріям про походження людини в Африці.

Конкуруючі теорії про походження людини в Африці

Одна з теорій стверджує, що приблизно 150 000 років тому в Африці існувала єдина центральна предкова популяція, від якої відійшли інші популяції. Інша припускає, що ця центральна предкова популяція була результатом змішування сучасних людей із гомінідами (людиноподібними істотами), подібними до неандертальців, що призвело до стрибка вперед в еволюції людини, який, як припускають, мав місце в Євразії.

«У різні часи люди, які прийняли класичну модель єдиного походження Homo sapiens, припустили, що люди вперше з’явилися або в Східній, або в Південній Африці», — каже Бренна Хенн, популяційний генетик Департаменту антропології та Геномного центру при Університет Каліфорнії, Девіс та співавтор дослідження. «Але було важко узгодити ці теорії з обмеженими скам’янілостями та археологічними даними про поселення людини з таких віддалених місць, як Марокко, Ефіопія та Південна Африка, які показують, що Homo sapiens можна було знайти на всьому континенті ще в принаймні 300 000 років тому».

Сучасні геномні дані говорять про інше

Під час першого систематичного тестування цих конкуруючих антропологічних моделей на генетичних даних команда працювала в зворотному напрямку з сучасного геномного матеріалу 290 осіб із чотирьох географічно та генетично різноманітних африканських груп, щоб відстежити схожість і відмінності між популяціями за останні мільйони років і отримати розуміння про генетичні взаємозв’язки та еволюцію людини на всьому континенті.

Групи були Нама (Хое-Сан з Південної Африки); Менде (із Сьєрра-Леоне); гумузи (недавні нащадки групи мисливців-збирачів з Ефіопії); а також амхара та оромо (землеробів зі східної Африки). Дослідники також включили деякий євразійський генетичний матеріал, щоб включити сліди колоніальних вторгнень і змішування в Африці.

«Ми використали новий алгоритм для швидкого тестування сотень можливих сценаріїв. Ті, у яких гени обмінювалися між популяціями в різних частинах континенту протягом сотень тисяч років, дали набагато краще пояснення генетичних варіацій, які ми бачимо сьогодні», – додає Саймон Гравел, доцент кафедри генетики людини. в Університеті Макгілла та співавтор статті. «Ми написали цей алгоритм, щоб зрозуміти, як ризик генетичних захворювань різниться в різних популяціях, і це привело нас до глибокого занурення в походження людини. Було дуже цікаво таким чином поєднати прикладні та фундаментальні дослідження».


Источник: t4.com.ua